Share
<!--:pl-->Politycy – kretyni i jak sobie z nimi radzić<!--:--><!--:en-->Not so SAFE act<!--:--><!--:de-->Nicht SAFE<!--:-->

Politycy – kretyni i jak sobie z nimi radzićNot so SAFE actNicht SAFE

A w USA to mają fajnie..

Amerykanie wcale nie mają lepiej niż my. Przynajmniej w niektórych stanach. Przeciętny polityk nie ma pojęcia o broni palnej, a jego wiedza jest zbliżona do wiedzy przeciętnej 25 letniej kobiety oglądającej telewizje śniadaniową. Przykład poniżej. Pan Senator Kevin de Leon (tak naprawdę tak się nazywa, to nie jest imię postaci z kreskówki „Pingwiny z Madagaskaru”) znany ze swoich propozycji ograniczeń przeciwko broni palnej wie o broni mniej więcej tyle:

Ktoś zrozumiał co on mówi? Przetłumaczę: „to jest niewykrywalna broń (ghost gun!?) To coś wraz z ładownikiem (clip) o kalibrze .30 (?!?!?!) umożliwia wystrzelenie 30 kul w ciągu pół sekundy. Trzydziesto – magazynkowy ładownik w ciągu pół sekundy”. Amerykanie mają takie powiedzenie – „What the f**k!?” To byłoby nawet śmieszne, bo facet mówi jakby był pijany albo niepełnosprawny umysłowo, ale to że jest senatorem który zajmuje się prawem regulującym posiadanie broni już nie jest śmieszne.

Jak wszyscy wiemy legislatorzy z USA prześcigają się ostatnio w wymyślaniu przepisów których celem jest ograniczenie dostępności broni palnej określanej mianem „Assault Weapons”. Warto sobie wyjasnić:

co to właściwie są „assault weapons”??

mini14_comparison

Na zdjęciu powyżej widzimy dwa identyczne karabinki, a dokładnie Rugery Mini14. Te małe karabinki zostały wprowadzone na rynek w 1974, i są powszechnie używane do polowania, obrony, strzelania sportowego. Używa ich też policja, często są wożone w samochodzie jako „ranch rifles”. Obydwa karabinki powyżej używają amunicji .223 Remington albo 5,56×45 to ta sama amunicja która używana jest w popularnych karabinkach AR 15 określanych jako mityczne i budzące grozę „Assault Rifles”.

Na zdjęciu powyżej widać karabinek z drewnianą kolbą wersji „ranczowej” z odłączanym magazynkiem. Taki karabinek jest OK według polityków. Poniżej widać karabinek w straszliwym czarnym kolorze. Oprócz koloru różni się tym że kolba jest teleskopowa (żeby każda osoba mogła wygodnie strzelać). Mamy uchwyt pistoletowy (żeby można było wygodnie trzymać broń) i tłumik ognia (żeby błysk podczas wystrzału nie oślepiał strzelca).  Taki karabinek NIE JEST OK.

Wszystkie różnice to kolor i ergonomia. Poza tym obydwa karabinki są dokładnie identyczne. Strzelają na taką samą odległość, mają tą samą szybkostrzelność, używają tej samej amunicji. Całkiem trudna sprawa żeby dało się merytorycznie odróżnić jeden od drugiego. No wiec dzielni politycy w Nowym Jorku wymyślili że będzie bezpieczniej jeśli karabinki nie będą miały jednej lub więcej funkcjonalności pokazanych poniżej.

Banned_Specs

Wg nowego „SAFE Gun Act” wprowadzonego z dumą przez polityków z NY http://www.governor.ny.gov/nysafeact/gun-reform  : magazynka, tłumika ognia lub kompensatora, kolby teleskopowej, składanej lub takiej z otworem na kciuk, uchwytu pistoletowego i uchwytu z przodu. Aha – no nie można mieć tez granatnika i uchwytu na bagnet. Tak jakby ktoś kupujący broń do obrony domu wyposażał się w granatnik lub montował bagnet na lufie. Dokładny opis tych zabronionych funkcji tutaj: RiflesBannedFeatures (do ściągniecia) lub tutaj NY Rifle banned features (w wersji źródłowej).

W tym miejscu należy się zastanowić czy jakiekolwiek ograniczenia w posiadaniu określonej broni wpływają na bezpieczeństwo, ale zostawmy to na inną okazję. Warto za to odpowiedzieć sobie:

czy to ma jakikolwiek sens?

Posiadacze broni w Nowym Jorku mający to nieszczęście, że w obecnej kadencji przewagę mają idioci wprowadzający takie prawa jak SAFE Act, muszą do połowy marca 2014 zarejestrować karabiny które maja cechy „assault weapons” Ponieważ dobrze wiedzą że rejestracja może oznaczać prędzej czy później konfiskaty, już znaleźli sposób na pozbawienie karabinka jego cech „szturmowych”.

np usunięcie teleskopowej kolby i pistoletowego uchwytu, i zamiast tego dodanie specjalnego uchwytu z teleskopowym podparciem ramienia 😉

1924774_01_safe_act_compliant_ar_15_upper_640

albo podobnie – bez kolby i pistoletowego uchwytu, pozostaje tylko specjalne „uchwyto – podparcie” 😉

FrhyHOc

new-ar-15-design-is-compliant-with-new-yorks-safe-act

maxresdefault

Wnioski?

a po co. Sami widzimy ze normalny człowiek obroni się przed głupotą polityków. Przypomina mi się walka z naszej polskiej rzeczywistości o „noszenie broni vs. przemieszczanie się z bronią”  walka o prawo zdrowych, praworządnych obywateli do posiadania broni palnej, prawo do kolekcjonowania broni, prawo do uprawiania strzelectwa sportowego. Ważne jest to żeby głosować na ludzi którzy nie boją się broni, na posłów którzy są świadomi, że obycie z bronią jest szczególnie w naszych warunkach, w naszej polskiej sytuacji geopolitycznej konieczne. I ważne jest to żebyśmy my – strzelcy, posiadacze broni dbali i wspierali tych którzy nas reprezentują. I wymagali od własnych organizacji (stowarzyszeń, klubów, lokalnych klubów sportowych) aby ich władze aktywnie działały i rozmawiały z politykami. Inaczej prędzej czy później możemy spodziewać się podobnych bardzo mocnych ataków na posiadaczy broni w Polsce. Mam nadzieje że później a nie prędzej.

ps. pełne wystąpienie idioty z Kaliforni na jego oficjalnym kanale (bez możliwości komentowania ;)) dostepne jest tutaj: http://youtu.be/xI6eE_FAwao