Share
<!--:pl-->STRUKTURY TERENOWE ROMB<!--:-->

STRUKTURY TERENOWE ROMB

Po ostatnim artykule

Internety, Romb a sprawa polska na na facebookowej grupie BrońPalna jak i na bron.iweb.pl rozpętała się mała burza, i niestety na pierwszy rzut oka reakcja (przyszłego) prezesa Romb niestety jest daleka od profesjonalizmu. Wiem , że osoby zainteresowane to czytają dlatego napiszę czemu poruszam niewygodne tematy. Nie po to by zaszkodzić Romb. Robię to bo wierzę,  że to sprowokuje Zarząd do działania. Choćby dlatego, że trzeba będzie pokazać na Walnym Zebraniu, że coś się dzieje – nie tylko jeśli chodzi o niewielkie wydarzenia ale w zakresie faktycznego budowania organizacji. Wierzę, że publikując nawet niewygodne opinie można zmienić na lepsze ROMB  i ludzi którzy podjęli się kierowania organizacją. I wierzę że to Stowarzyszenie zasługuje na to by ludzie którzy są we władzy wykonywali faktyczną pracę i czuli odpowiedzialność za swoje stanowisko. Nie może być tak że jeden Andrzej Turczyn czy Jacek Jakubczyk czy ktoś jeszcze pracuje i wykonuje samodzielne indywidualne akcje, a reszta członków Zarządu, Rady Programowej czy Komisji Rewizyjnej nie wykonuje na rzecz Romb żadnej pracy! I uważam że osoby kierujące Romb powinny najpierw same siebie rozliczyć z tego co robią a jeśli nie podejmują żadnych zobowiązań i nie robią niczego mierzalnego to powinni zrezygnować z pełnionej funkcji.

Tak, będę bił jak w bęben w członka czy władze romb, niezależnie czy Prezes będzie nazywał się Jurand, Jacek, Andrzej czy Marian Koniuszko, a równocześnie wychwalę każdy pozytyw np takie działanie jak tutaj (szacun panowie):

1421272_10203668202649394_264501087_o

Ważne jest to, że ludzie ZARZĄDZAJĄCY ROMB muszą zdawać sobie sprawę na czym polega ZARZĄDZANIE. Zarządzanie nie polega na robieniu indywidualnych samodzielnych akcji i nawoływaniu: „niech każdy coś robi”. Zarządzanie polega na tym żeby stworzyć plan, wyznaczyć osoby, zaangażować je, wyznaczyć im konkretne opisane cele i zadania, a potem regularnie pilnować realizacji planu.  Zarządzanie nie polega na samodzielnej pracy i na samozadowoleniu że jest ok bo w końcu ja pracuję.

Na iweb http://bron.iweb.pl/viewtopic.php?p=1342683#1342683 napisałem co trzeba zrobić:

ZARZĄD co ma robić? ZARZĄDZAĆ TAK? Organizować pracę ludzi i organizować stowarzyszenie. Jak ktoś jest w zarządzie i mówi ludziom: „działajcie sobie” to znaczy ze nie robi tego co ma robić.

Napiszę co ZARZĄD powinien zrobić: 

 1. ustalić strukturę funkcyjną (sekcje/ wydziały które będą zajmować się określonymi rzeczami) 
 2. ustalić strukturę terytorialną po województwach czy okręgach. 
 3. ustalić plan działania. Co ma sie stać w roku 2014. I ten plan powinien był być w grudniu 2013 zatwierdzony decyzją zarządu. 
 4. znaleźć, wybrać, zaangażować ludzi i dać ludziom reprezentacje – prawo do występowania w imieniu romb i podejmowania zobowiązań. Decyzją zarządu dać im legitymacje do działania, funkcje, dać wizytówkę, konto w domenie romb.org, napisać na stronie że np Marcin O. jest Szefem Romb w Koszalinie czy w województwie Pomorskim, a jego zastępcą jest Roman D. 
 5. przydzielić wybranym reprezentantom funkcje, cele i zadania 
 6. utrzymywać kontakt z przedstawicielami, wprowadzić system raportowania i weryfikacji postępów 

Tego nikt za nich nie zrobi „od tego oni są” (jak mówił Kononowicz). Odpowiedź na to w stylu: „a ty co zrobiłeś” jest po prostu infantylna. Są ludzie którzy mają to robić. Jest Zarząd, Komisja Rewizyjna, Rada stowarzyszenia.

ŁAMIĄCA WIADOMOŚĆ: STRUKTURY TERENOWE!

Minęło kilka dni i okazało się, że ktoś to czyta ze zrozumieniem.  Nie dalej jak kilka godzin temu, dnia 25 marca 2014 v-ce Prezes Romb wysłał odezwę do członków i uznał że już czas zacząć tworzyć strukturę terenową. Czyli punkt 2. Cieszę się że Gunblog.eu ma swoją rolę w rozwoju ROMB w Polsce 😉
Zrzut ekranu 2014-03-25 o 22.53.38

Teraz kilka uwag jak to należy zrobić porządnie. Andrzeju:

 1. Ogłoś KONKURS na szefów działów. Nie informacja że szukamy, ale informacja że ROMB ogłasza Konkurs czyli ludzie muszą się starać żeby wygrać i mieć PRZYWILEJ bycia przedstawicielem ROMB. My (Romb) mamy wymagania które maja spełnić by dostać tę funkcję. Samo zgłoszenie „że jestem zainteresowany” to za mało.
 2. Daj czas na zgłoszenie, ustal termin wyłonienia osób, ogłaszanie że już mam kogoś na dany region to troche za szybko.
 3. Napisz co się stanie – że Romb rośnie w tempie xx % rocznie, że będzie największą organizacją strzelecką w Polsce, że do końca półrocza spośród kandydatur wyłonimy szefa regionu i jego zastępcę, że osoby zgłaszające mają szansę wziąć udział w tym projekcie.
 4. Określ role – szukamy Szefów Regionów, Kierowników Regionalnych, to musi być stanowisko, tytuł, funkcja a nie „osoba zainteresowana aktywnym działaniem dla ROMB „.
 5. Napisz w plakacie i w komunikacji dalej WYMAGANIA wobec takich ludzi i CELE które przed nimi stawiamy. Napisz jakie benefity wynikają z takiej funkcji.
 6. Ustal plan działań dla typowego miasta czy gminy czy okręgu. Co się musi stać i w jakim czasie, sposób raportowania i wyznacz osobę koordynującą prace tych szefów/ kierowników.
 7. Zrób grafikę ciekawą do teog konkursu (taki plakat rekrutacyjny – przykłady:
 8. I zamów u któregoś webdesignera jeden format newslettera żeby nie wysyłać za każdym razem wszystkiego w plain text.
ps. z chęcia pomogę to napisać. I tak oczywiście zgłosiłem swoją kandydaturę dla miasta Piaseczna 😉