Share
<!--:pl-->Nowy polski pistolet! przed premierą<!--:-->

Nowy polski pistolet! przed premierą

„Cytując oficjalny komunikat: „Kształt broni jest celowo zamazany, pierwszy raz konstrukcja będzie ujawniona w obecności prezydenta Polski 1 lipca 2014”

Macie lepiej niż prezydent, bo już dzisiaj możecie zobaczyć tą broń. Na wizualizacjach i wydrukach 3D wyglądał jak połączenie CZ P09 DUTY z STEYER MA1. Coś co stałoby się nowym legendarnym polskim pistoletem znanym choć tak jak VIS, coś co znalazłoby się natychmiast w rękach graczy Call of Duty, coś co wkrótce stałoby się hiciorem gunpornowych stron na facebookach. Design wyglądał świetnie. Fabryka Broni Radom zbyt często nie zaskakuje nas nowymi wzorami broni krótkiej podobnie jak Ceska Zbrojovka (bo w CZ co chwilę coś nowego, zanim człowiek się przyzwyczai wprowadzają nowy model). Dlatego wygląd wydruków zrobił naprawdę wrażenie:

na szczęście FB Radom nas nie zaskoczyła – NOWY POLSKI PISTOLET wygląda tak:

10362793_725941044111967_3692649181782548689_o

..

Ta taaam! I jak się podoba? Stworzenie tego wzoru kosztowało kilka milionów złotych. W 2011 Altair pisał że Grupa Bumar przyznała Fabryce Broni 3,9 mln zł na opracowanie i wdrożenie nowego pistoletu samopowtarzalnego. No i mamy konstrukcję która wygląda jak zmodernizowany MAG w wersji 08 wypuszczony na targach MSPO 2008 dzięki współpracy z Works 11. MAG to taki pistolet który nigdy nie zdobył żadnego zamówienia i istniał sobie sprzedawany w małych ilościach. Dlatego dla młodych czytelników wrzucam linka do wikipedii (bo w Battlefieldzie na pewno się MAGa nie zobaczy: http://pl.wikipedia.org/wiki/Pistolet_MAGAaaa moment przepraszam, sam doczytałem w wikipedii że jednak MAG miał dwóch użytkowników:

Zrzut ekranu 2014-06-30 o 09.57.48

Straż więzienną i 10 sztuk które zostały podarowane Litwie ;))) Litwa to kraj który ma mniej broni u cywili niż my (http://gunblog.eu/2014/06/rozbrojony-kraj/)  , więc może dobrze że dostali te 10 sztuk. W świetle tych informacji zupełnie inaczej odbieram powtarzające się informacje o samobójstwach i zabójstwach popełnionych przez strażników więziennych. Fraza w google „strażnik więzienny zabił” ma 30 tyś wyników (http://goo.gl/NA9Tra)

MAG 08 wygląda tak:

MAG-08_PICT0025

nasza armia i tak powinna być szczęśliwa

Wojsko Polskie na razie wciąż używa  pistolety wz. 1964 CZAK i wz. 1983 Wanad do rosyjskiej amunicji 9 mm x 18. No i dodatkowo jakieś 25 tyś pistoletów wojskowych wz.94 czyli WISTy z Prexera. Wybór P94 WIST to akurat ciekawa historia bo te pistolety są znane z wielości awarii, zacięć, problemów ze składaniem po czyszczeniu, niedopasowanej kabury, wypadających magazynków klejonych taśmą. Te wszystkie awarie doprowadziły do wycofania go z kontyngentu z Iraku i zastąpienia starszym P-83). Okazało się wówczas, że armii udało się szybko ustalić źródło problemów:

– To była konstrukcja, której twórcy za bardzo chyba chcieli stworzyć coś wyjątkowego i doskonałego. Broń była tak dokładnie spasowana, z tak małymi luzami w mechanizmach, że niewielkie nawet zanieczyszczenie powodowało zacinanie się pistoletu – wyjaśnia płk Zenon Zakrzewski z Szefostwa Służby Uzbrojenia i Elektroniki Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.

czyli: jest tak świetny, dlatego taki do d * * y.

Obecnie pistolety wz. 1994 WIST do naboju 9 mm x 19 z oddziałów bojowych Wojsk Lądowych są przekazane służbom podległym Inspektoratowi Wsparcia. Już współczujemy tym użytkownikom. Myślę że nowa broń będzie też wyjątkowa i doskonała i tak świetnie spasowana. Znamy już  także powód zwiększonej ilości odchodzenia ze służby wykwalifikowanych żołnierzy. 

dlaczego nie kupisz ani tego pistoletu, ani MSBSa:

wiecie że nie dotkniecie tej spluwy przez najbliższe xx lat? Jeśli się dobrze orientuję (a będę wiedział czy dobrze czy nie, bo REMOV na pewno napisze że jestem dyletantem jeśli to nie prawda 😉 Broń strzelecka którą rozwija FB Radom jest częścią programu: (baczność!) „Zaawansowane Indywidualne Systemy Walki kryptonim Tytan”. (spocznij)  MON będzie finansowało prace badawczo-rozwojowe nad wszystkimi 27 elementami systemu i z prawnego punktu widzenia będzie właścicielem intelektualnym całości. Przemysł w zamian przejmuje ten kapitał dostając jednocześnie gwarancje zamówienia na blisko 14 tys. zestawów w latach 2018-2022. Umowa ramowa przewiduje przeznaczenie na to poniżej 5 mld zł. Warto dodać, że niektóre elementy zisw Tytana są już lub będą finansowane i zamawiane poprzez inne programy ogólnych dostaw dla sił zbrojnych. Dotyczy to m.in. broni strzeleckiej. Jak powiedział Minister Obrony Narodowej – z chwilą podpisania umowy przemysł dostaje dzisiaj do ręki wielomiliardowy, wieloletni kontrakt, podstawę jego wieloletniej egzystencji. Jak sądzicie, jak bardzo MONowi zależy żeby MSBS oraz ten pistolet trafił w ręce cywilów?

a jak się nazywa?

podobno upamiętnia nazwisko jednego z generałów którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej. Mówi się o nazwie BUK lub POTAS. Wasze typy? http://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_ofiar_katastrofy_polskiego_Tu-154_w_Smole%C5%84sku#Przedstawiciele_Si.C5.82_Zbrojnych_RP

(edit: news okazał się nie prawdziwy, a szkoda bo każda nazwa byłaby lepsza niż obecna. Finalnie pistolet nazywa się PR-15 RAGUN. wow. )

 

ps. jest jeszcze szansa

na chwilę obecną FB Radom jeśli chodzi o broń krótką będzie zarabiał na pewno na dostawie luf do CZtek, ale jest nadzieja na naprawdę ciekawy polski pistolet. To co widzieliście na zdjęciach na początku artykułu to „Pistolet Eksperymentalny” finansowany nie przez armię tylko przez… Unię Europejską. Tak to ta sama unia w której Cecylia Maelstrom (taka Diane Feinstein w EU)

0ca4c7db6b119bc7bd0d8c981ad92349775650379-1373380788-51dc20b4-620x348

próbuje przekonać nas wszystkich że broń palna w rękach cywili stanowi zagrożenie dla ogółu społeczeństwa. Tak wiec jest szansa że polska odpowiedź na XDMa / Steyera / Glocka / CZ  jeszcze się pojawi.

 

11
Dodaj komentarz

avatar
4 Wątki komentarzy
7 Odpowiedzi w wątku
0 Followers
 
Najpopularniejsze komentarze
Najgorętsze komentarze
7 Autorzy komentarzy
StrażnikQbaMaciej SzadkowskiWoofhsdjgbsj Ostatni autorzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Anty Power
Gość
Anty Power

Pseudo fachowy artykuł. Szukałem informacji a znalazłem pieroły. Faktycznie
jesteś dyletantem. Zajmij się więc może lepiej tym facebookem bo zachowujesz
się gorzej jak Wojewódzki. Pozdrawiam

Power
Gość
Power


w Bydgoszczy znam samych fajnych ludzi, założę się że na codzień nie siejesz jadem 😉 Zobacz niedziela, fajny dzień, super pogoda – skocz na strzelnicę od razu ci będzie lepiej 😉 Pozdrawiam 😉

power
Gość
power

Dziękuję za Twoją opinie. Napisz proszę czego Ci zabrakło w tym artykule – co chciałbyś przeczytać? Co jest pierołą? No i napisz proszę co z tym Wojewódzkim bo nie śledzę ostatnio prasy i radia 😉 Pozdrawiam.

Woo
Gość
Woo

Zabrakło wiedzy merytorycznej. Widać że główne źródło wiedzy to wikipedia w której polskie wpisy na temat broni są dodawane przez gburowatego i omylnego Remova. Polecam przejść się na strzelnicę wystrzelić kilkaset sztuk amunicji z danej broni i dopiero oceniać bo widać że z nie strzelasz za często więc nie wiesz jaka jest podstawowa przewaga maga nad innymi pistoletami w naszych służbach mundurowych.

Qba
Gość
Qba

Jaka jest przewaga MAGa nad FN Five-seveN, HK USP, Sig Sauerem P226 i Glockem 17?

Qba
Gość
Qba

Przede wszystkim pomyliliście dwa różne pistolety, bo ten Pistolet Eksperymentalny z wizualizacji opracowany w WAT i Witu to jest zupełnie inny model niż FB Radom PR-15 Ragun.

Tutaj fotki tego pierwszego:

Maciej Szadkowski
Gość

Kuba komentujesz w styczniu 2016 artykuł z czerwca 2014 :)) dodam że nadal nie widzę żeby w informacji o nowym Polskim pistolecie pomylono dwie konstrukcje 🙂 Anyway weź pod uwagę że to prawda czasu prawda ekranu 🙂 sprzed 1.5 roku.

Qba
Gość
Qba

Pomyliliście, bo oba pistolety są rozwijane równolegle.

PR-15 Ragun to modernizacja MAG 98, a Pistolet Eksperymentalny to całkiem nowa konstrukcja.

http://www.altair.com.pl/news/view?news_id=13826

„Nadal kontynuowane są też – wraz z WAT i WITU – prace nad innym 9-mm pistoletem samopowtarzalnym, nazywanym roboczo pistoletem eksperymentalnym. Broń została ujawniona na ubiegłorocznym MSPO. To również konstrukcja z kurkowym mechanizmem uderzeniowym, jednak może się zdarzyć, że w toku rozwoju zostanie on zmieniony na bijnik, aby uzupełnić i poszerzyć ofertę zakładu.”

judasz
Gość
judasz

a może nazwa po prostu MAG-15 ???

fhsdjgbsj
Gość
fhsdjgbsj

Komunistyczne myślenie. Dla wojska, więc cywil nie dotknie. Dobrze, że są lepsze P226, HK45 i inne lepsze konstrukcje. Gdyby tak P226 był nie do kupienia, to by mi było przykro.

Strażnik
Gość
Strażnik

I nie „Straż Więzienna” a „Służba Więzienna”. „Powtarzające się informacje o samobójstwach i zabójstwach popełnionych przez strażników więziennych”. Ręce opadają. Uwziąłeś się czy co? Co do MAG-a to fajny pistolet, strzelało mi się z niego lepiej niż z P-99 AS, które dostaliśmy do użytku. Jedyne zastrzeżenia do magazynka-pamiętacie stare ruskie tłoczone z blachy resoraki? Jak wziąłem do ręki magazynek do MAG-a do od razu mi się z nimi skojarzył. Po za tym ok.