HS / XD – jest powód żeby nie kupować glocka.

Chorwacki Pistolet.

Przygotowaliśmy dla Was kolejną video recenzję. Tym razem na tapecie broń o gabarycie mniejszym niż PKMS a dokładniej HS – 9 czyli aktualna wersja pistoletu HS2000 w kalibrze 9x19mm. HS – Hrvatski Samokres w wolnym tłumaczeniu oznacza po prostu Chorwacki Pistolet Samopowtarzalny. Pistolety wyprodukowane zostały przez firmę HS Produkt a ich historia sięga roku 1990 gdy firma HS Produkt działała pod nazwą IM Metal. Przeszłość marki jest bujna, włączając w nią przemyt broni, wręczanie korzyści majątkowych oraz wspieranie kilku organizacji pozarządowych, ale my nie o tym.

IM Metal powstała w roku 1990 kiedy Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii rozpadała się powoli na kawałki. Dwóch gości – inżynierów mechaników - Ivan Žabčić i Marko Vuković założyło przedsiębiorstwo zarejestrowane zdaje się w roku 1991 zaraz po narodzinach Republiki Chorwacji. Ich pierwszy produkt stworzony w latach 1990 – 1991 firma IM Metal to pistolet PHP czyli Prvi Hrvatski Pistolj – Pierwszy Chorwacki Pistolet. Jego konstrukcja przypominała połączenie Beretty 92 i Walthera P38 ze szczyptą chwytu Sig Sauera P226. Działał bo działał, jednak pojawiło się zapotrzebowanie na kolejną, lepszą konstrukcję. Firma HS Produkt, która powstała dzięki potężnemu zaangażowaniu kilku osób z byłej drużyny IM Metal, stworzyła najpierw pistolet HS95, a potem w roku 1999 dopracowaną konstrukcję – pistolet HS2000. Pierwsze egzemplarze tej broni trafiły do Armii Chorwackiej jeszcze w roku 2000. Pistolet okazał się sukcesem i doskonałą alternatywą dla wszechobecnego Glocka. Firma postanowiła zbić majątek i wyruszyła na podbój amerykańskiego rynku. No ale zaraz, przecież co „not mejd in ju es ej” to gorsze (poza Glockiem i AK). Sprzedaż pistoletu pod marką chorwacką nie przyniosła niestety żadnych zauważalnych wyników (coś jak sprzedaż FB Radom w USA w chwili obecnej). Jednak potencjał konstrukcji dostrzegła firma Springfield która już od dłuższego czasu projektowała nieudane koncepcje „plastikowej 9″ która przełamałaby hegemonię Glocka na rynku amerykańskim.

hs2000pampletinside1_1

XD – eXtreme duty

Przez ponad rok trwały negocjacje pomiędzy Springfield Armory i HS Produkt i już w roku 2002 aż do teraz pistolety HS2000 są sprzedawane w USA pod nazwą  XD-9 (X-treme Duty 9×19mm Parabellum).  Springfield Armory dała HS’owi ogromną sieć dealerską, marketing, świetne wyczucie potrzeb klienta i troche technologicznego know-how. Błyskawicznie wprowadzono nowe wielkości szkieletów broni, różne długości lufy i kolorystykę szkieletu i suwadła zamka. A promowany był w ten sposób:

Wkrótce posypały się branżowe nagrody – w 2006, prasa przyznała dla XD-45 tytuł Handgun of the Year, a w 2009 roku następca HSa -> XDM zdobył ten tytuł ponownie. To jest początek ogromnego sukcesu rynkowego tej konstrukcji na rynku amerykańskim i światowym

IoIB0Dp

(o ulepszonej i ufajnionej wersji – XD(M) opowiemy przy następnej okazji). Każdy XD tak jak HS jest produkowany w fabryce HS Produkt w Chorwacji. Aktualnie firma zatrudnia ponad 1000 pracowników i produkuje ponad 100 tysięcy pistoletów rocznie. Tak tylko dodam że w Fabryka Broni Radom istniejąca od ponad 100 lat zatrudnia dokładnie 415 pracowników.

Glock killer

W zeszłym roku, sprzedaż pistoletów serii XD w USA była większa niż sprzedaż pistoletów Glock. W chwili obecnej dostępne są modele w kalibrze 9x19mm, .40SW, .45ACP a nawet .357SIG. Dodatkowo dodano 3 rozmiary lufy (3 cale, 4 cale i 5 cali), kilka szkieletów (compact, subcompact, service, tactical), oraz pełną kolorystykę ramy/szkieletu borni -czarny, oliwkowy, flat dark earth (nie tłumaczę bo po co) i dwa kolory suwadła zamka – stalowy i czarny. No i Amerykanie zresztą pokochali pistolety XD. Kupują je na potęgę, tuningują, przerabiają i kupują na nowo coraz to nowsze wersje wprowadzane przez Springfielda.

co i gdzie kupić?

wogóle czy warto XD zamiast Glocka? No dobra zacznijmy od ceny. Glock (4gen) kosztuje mniej więcej 2600 zł. Nowy XDM kosztuje z 2300. Za to nowy XD – chyba poniżej 2000 zł. Na facebookach vismagowych widziałem cenę 1900 zł. To chyba najtańsza „plastikowa 9tka” na rynku. Jeśli chodzi o funkcjonalności, porównanie i wolne wnioski – nie będę się rozpisywał – o wszystkim w 2 odcinku gunbloga (ps. Opisywany w filmie egzemplarz to wersja pośrednia czyli odpowiednik glocka 19).

W Polsce pistolety HS oraz XD sprowadza firma Buos, ale dealerem chyba najbardziej zaangażowanym w promocję tej marki jest Vismag który zresztą udostępnił nam sprzęt do recenzji. Dziękujemy i zachęcamy Was do zapoznania się z ich ofertą: http://www.bron.vismag.pl/ oraz https://www.facebook.com/bron.vismag. U nas nie ma takiego wyboru jak w Springfieldzie, ale jest jak z Fordem model T. Można wybrać każdy kolor, pod warunkiem że jest to czarny. Wg mnie – idealnie. 1900 zł za pistolet lepszy od glocka, bezpieczniejszy od glocka. A jak masz ochotę na najnowszy model – masz dostępne w każdym kolorze i rozmiarze XDMy ( o których napiszemy pewnie za tydzień lub dwa)

uff tyle w skrócie – enjoy the movie ;)

ps. jeszcze trochę ciekawych stron

i bonus, największa galeria HS XD na polskich internetach ;) (źródła; domena publiczna i powyższe strony)

  • deF

    1. Zaaaa dłuuuuuuugoooooooooo, filmik zdecydowanie przegadany, choć pada sporo ciekawostek i widać, że prowadzący jest dobrze przygotowany, to IMHO musicie popracować nad zwięzłością wypowiedzi i nie powtarzaniem po kilka razy tych samych informacji.

    2. Pistolet bez żadnych wad, serio?

    3. Strzelanie bez okularów – a feee, to takie nieedukacyjne :-P

Gunblog - Broń PalnaGunblog - Broń PalnaGunblog - Broń PalnaGunblog - Broń Palna