Romb po Walnym Zebraniu 2.0

Jak wiecie jestem chyba jedynym komentatorem działań Stowarzyszenia Romb.

Bo dotychczas o tym stowarzyszeniu się za bardzo nie pisało. Zresztą cokolwiek napisałem (a poniżej chyba niektóre artykuły) było odbierane jednoznacznie negatywnie przez poprzedni, ten co był przed chwilą i przez obecny zarząd również.

Właśnie odbyło się Walne Zebranie Stowarzyszenia.

Byłem chyba najbardziej zainteresowanym członkiem Romb aby na to zebranie ktoś faktycznie przyszedł. Popełniłem 2 zaproszenia hejtowane przez jednego z członków zarządu na bron.iweb i usuwane z facebookowej grupy Romb przez obecnego Prezesa Romb.

Finalnie zaproszenia wrzucane na grupę prowadzoną przez obecnego prezesa Romb były usuwane zresztą razem z autorem. Czemu? Nie wiem. Wydawało mi się że celem Zarządu jest to by jak najwięcej członków było na Walnym Zebraniu, ale mniejsza o to.

IMG_0443

Walne było drugie, bo poprzednie było chyba w czerwcu czyli raptem 6 miesięcy temu. Okazało się że wpłynęły dwie skargi do organu nadzoru ze względu na błędy formalne i Zarząd postanowił zwołać je ponownie, tym razem jednak powiadomić skutecznie członków.

Było w tym samym miejscu czyli na Stadionie Narodowym czyli na bogato. Było dobrze oznaczone, była kawa, herbata i ciastka, było kilka osób, mieliśmy ładny widok z okna w sali, no i przyszło 2 x więcej osób niż poprzednio czyli 37 osób. Z czego głosować mogło 29 (członkowie dożywotni zgodnie ze statutem). Czyli sukces. Romb ma obecnie ponad 2000 członków, wielotysięczny budżet, Zarząd składa się aż z 7 osób, Komisja Rewizyjna z 5 osób. Razem 12 osób pracuje na full dla Stowarzyszenia. Tak było:

Relacja z zebrania była pisana na szybko na https://www.facebook.com/events/781487301905868 bo na głosowaniu członkowie zebrania demokratycznie byli przeciw rejestracji zebrania. Chyba wszystkie głosowania przechodziły przeważającą ilością głosów – 28/29 głosów za.

Nie było absolutorium dla poprzedniego zarzadu ani nie były prezentowane sprawozdania z prac zarządu lub komisji bo sprawozdania merytoryczne i finansowe były (wg informacji udzielonych na zebraniu przez prowadzącego) przyjęte na poprzednim zebraniu. Od poprzedniego Zarządu. A od obecnego nie było sprawozdań i nie było udzielane absolutorium. Czy to dobrze czy źle? Ja bym chciał otrzymać sprawozdanie merytoryczne i finansowe Romb dla członkowskiej i dziennikarskiej ciekawości, ale coś mi się wydaje że jeśli chciałbym naprawdę dowiedzieć się czy istnieją to przyjdzie mi poprosić o nie w KRS lub organie nadzorczym.

Nowy Stary Romb.

Co mogę napisać? Ponad 2000 członków – 29 głosujących na zebraniu.. Nie została zaprezentowana żadna informacja lub sprawozdanie o tym co się stało od zmiany Prezesa (to już rok chyba), ani od poprzedniego Walnego (pół roku). Nie mówiliśmy na walnym o organizacji, strukturze terenowej ani strukturze funkcjonalnej, nie mówiliśmy o marketingu-promocji, ani o współpracy z innymi instytucjami i organizacjami, nie rozmawiano o podziale obowiązków ani nie omawialiśmy projektów działań w gronie zebranych. Członkowie nowi – starzy mówili o tym co robili w życiu kiedyś, a nie o tym co będą robić (oprócz Rafała Kawalec tutaj oddaje honor). Nie mówiliśmy o legitymacjach co to je zaprojektowaliśmy dla Romb o które swojego czasu wszyscy się dopominali (vide: http://gunblog.eu/2014/07/legitymacje-romb/). Za to mówiliśmy o stronie www, że będzie za raptem parę dni. Hmm. To jak nie o ma czym pisać..

to napiszę chyba tylko komunikat.

„W dniu 11 stycznia 2015r., na Walnym Zebraniu Członków został wybrany:

7 – osobowy Zarząd Ruchu Obywatelskiego Miłośników broni w składzie: 
Andrzej Turczyn – Prezes
Jacek Jakubczyk – Wiceprezes
Artur Wołosz – Sekretarz
Artur Jabłoński – Skarbnik
Rafał Kawalec – Członek
Mirosław Klekot – Członek
Tomasz Kowalski – Członek

Ci Panowie:

IMG_0463

oraz pięcioosobową Komisję Rewizyjną w składzie: 
Jacek Tarka – przewodniczący
Tymoteusz Chojecki – Członek
Marian Kopiec – Członek
Jan Staniszewski – Członek
Konrad Tkaczyk – Członek

Ci Panowie:

IMG_0464

Walne Zebranie Członków zobowiązało nowy Zarząd do zorganizowania jeszcze w tym roku konferencji programowej naszego Stowarzyszenia.”

No i fajnie. Jestem przekonany, że nowi członkowie zarządu i komisji rewizyjnej chcą działać.

I zarówno im a także tym którzy faktycznie świadczą pracę dla Romb przez ostatnie lata lub wspierają organizacje woluntatywnie – życzę szczerze powodzenia, zapału i siły do pracy. Zapraszam Was do zapoznania się z tym o czym pisałem w poprzednich artykułach (np. ten: http://gunblog.eu/2014/03/struktury-terenowe-romb/ ) i działajcie. Zarządowi i Komisji Rewizyjnej życzę i wymagam jako członek by wyznaczył faktyczne zadania, ogłosił je i realizował. Andrzejowi Turczynowi życzę by nas nie zawiódł i stworzył silną strukturę funkcjonalno – terytorialną pełną zaangażowanych członków.

A czy się uda.. nie jestem optymistą. Ale bardzo chciałbym się mylić.

 • marcin

  Szkoda. Taka organizacja, taka świetna idea, sporo członków, a tak mało się dzieje.
  W Zarządzie powinni być wyznaczeni koordynatorzy odpowiedzialni za poszczególne kierunki działania Stowarzyszenia – komórka zajmująca się kontaktem z mediami (również społecznościowymi), biuro legislacyjne zajmujące się obserwacją, opiniowaniem i proponowaniem konkretnych rozwiązań prawnych, kontakty z innymi organizacjami, kontakty z producentami i dystrybutorami broni, marketing i finanse. Jak na razie, to wygląda, że tymi sprawami zajmuje się 1-3 osoby i to bez podziału obowiązków.

  • power

   To wszystko może się zmienić w ciągu 3 miesięcy. Wystarczy tylko żeby nowy stary zarząd poszedł po rozum do głowy.

  • Rafał Kawalec

   Masz rację. Tylko czemu nie przyjechałeś kandydować?

   Kurcze, my wiemy co POWINNO być zrobione, tylko NIE MA KOMU tego robić. Już wiele razy słyszałem „powinno być tak i siak”, ale ani razu nie nastąpiło potem „ja to zrobię”

   A weź poprawkę, że ROMB to praca społeczna. Każdy z nas najpierw musi zarobić na to, żeby się bawić w ROMB ;)

 • Woland

  Ja bym chętnie się zaangażował w działalność ROMB-u. Jestem młodym prawnikiem, energicznym naukowcem, mam tonę doświadczenia w działalności w NGOsach ale odstrasza mnie fakt, że całe to towarzystwo jest osadzone w iście prawicowej narracji. Nawet mnie wyrzucili z grupy na fb bo śmiałem się nie zgodzić w ocenie kilku wydarzeń historycznych. Ciągłe gadanie o ruskach, wojnie, agentach, PO, Tuskach, komunie, lewakach prowadzi do odstraszenia ludzi o liberalnych poglądach na broń palną a niekoniecznie sądzących, że w Smoleńsku doszło do zamachu. Nie mówiąc już o metodach jakimi się posługują. Szkoda bo nazwa chwytliwa, struktury są, a działacze to oszołomy.

  • power

   Woland, to tylko grupa – jest alternatywna z której nikt jeszcze nie wyleciał: https://www.facebook.com/groups/bronpalna i polityki tam nie znajdziesz. Romb to jedno z kilku stowarzyszeń – jest np towarzystwostrzeleckie.org . W ciągu miesiąca do 1.5 miesiąca NTS zakończy proces rejestracji. Jest okazja zrobić coś pozytywnego dla strzelectwa – jeśli masz doświadczenie i wiedzę dołącz do nas. Potrzebujemy ludzi do zarządu, do komisji rewizyjnej, do rady programowej, i do działania.

   Zaraz będzie Walne Zebranie na które Cie zapraszam – odezwij się proszę na power@gunblog.eu albo wypełnij formularz zgłoszeniowy na http://www.towarzystwostrzeleckie.org/zapisz-sie/

   pozdr!
   Maciej

  • Rafał Kawalec

   A kto ci broni walczyć o stowarzyszenie? Zebrać ludzi którzy myślą podobnie do ciebie i zorganizować w ROMB opozycję? ;)

   • Woland

    Uff dopiero udało mi się wyrwać, na pewno się odezwę! Jakoś pod koniec miesiąca możecie się mnie spodziewać ;)
    Co do Pana Rafała, niestety, ale ROMB jest złożony ludzi o podobnym profilu gdzie nie ma miejsca dla myślących inaczej niż pan prezes i jego świta.

    • Rafał Kawalec

     Woland

     Z całym szacunkiem, ale to dlatego, że ci myślący inaczej nawet nie ruszyli dupy na walne, by zagłosować przeciwko prezesowi.

     Ja naprawdę nie rozumiem o co macie żal. Każdy wiedział, każdy mógł przyjechać, zrobili to tylko ci którym się cokolwiek chciało. Dziwnym trafem żaden z nich A potem wielki płacz „nie ma dla mnie miejsca w ROMB”. Kurcze, jakby wszyscy wrogowie prezesa wykazali minimum inicjatywy i zdecydowali się pojawić na walnym, mogłoby się okazać, że w ROMB nie ma miejsca na prezesa. Ale niestety to wymaga zrobienia czegoś więcej niż ciągłe narzekanie.

     I dla ścisłości. Artur Wołosz ma poglądy zupełnie inne niż prezes, a ja jestem czarną niewierzącą owcą zarządu. Więc sorry, ale skończ waść biadolić, wstydu sobie oszczędź.

 • Pingback: Maria Smith()

Gunblog - Broń PalnaGunblog - Broń PalnaGunblog - Broń PalnaGunblog - Broń Palna