Share
<!--:pl-->Geje i lesbijki czyli jak to jest z bronią w USA<!--:-->

Geje i lesbijki czyli jak to jest z bronią w USA

Nie, wcale nie zachęcam do związków jednopłciowych

Ale warto zauważyć że walka gejów i lesbijek bardzo pomoże strzelectwu w USA. A już na pewno oszczędzi wielu problemów. Co się właściwie stało? Więcej na ten temat tutaj (http://www.theguardian.com/society/2015/jun/26/gay-marriage-legal-supreme-court), ale w skrócie – Sąd Najwyższy USA, korzystając z precedensu w sprawie Obergefell v Hodges uznał prawo do małżeństw jednopłciowych na terenie wszystkich 50 stanów USA. Tak naprawdę z tych 50 stanów, aż 37 pozwalało na małżeństwa jednopłciowe, ale tym razem jednolita regulacja objęła całe Stany.

Zrzut ekranu 2015-07-06 o 20.29.14Wyrok jest istotny dla nas tylko z jednego powodu. I na pewno nie jest to prawo do tych małżeństw. Z tego co kojarzę środowisko strzelców w Polsce stoi jednoznacznie na straży tradycyjnych wartości rodzinnych i stanowczo przeciwstawia się małżeństwom jednopłciowym i posiada wyrobione zdanie na ten temat zbliżony do opinii przeciętnego Polaka na temat molestowania dzieci przez księża. Chociaż środowisko gejowskich posiadaczy broni jest całkiem aktywne (W USA oczywiście), maja swoją stronę na facebooku https://www.facebook.com/LGBTforGunRights i na pewno cieszą się bardzo z tego wyroku. Po lewej zdjęcie z demonstracji gejów – fanów strzelectwa i posiadania broni 🙂 Tak serio u nich są takie demonstracje 🙂

Ważne jest dla nas to, że Sąd Najwyższy USA narzucając jednolite regulacje w zakresie praw par homoseksualnych skorzystał z 14 poprawki do konstytucji USA. A dokładnie tego akapitu:

„Section 1. All persons born or naturalized in the United States, and subject to the jurisdiction thereof, are citizens of the United States and of the State wherein they reside. No State shall make or enforce any law which shall abridge the privileges or immunities of citizens of the United States; nor shall any State deprive any person of life, liberty, or property, without due process of law; nor deny to any person within its jurisdiction the equal protection of the laws.”

—-> ” §1. Każdy, kto urodził się lub naturalizował w Stanach Zjednoczonych i podlega ich zwierzchnictwu, jest obywatelem Stanów Zjednoczonych i tego stanu, w którym zamieszkuje. Żaden stan nie może wydawać ani stosować ustaw, które by ograniczały prawa i wolności obywateli Stanów Zjednoczonych. Nie może też żaden stan pozbawić kogoś życia, wolności lub mienia bez prawidłowego wymiaru sprawiedliwości ani odmówić komukolwiek na swoim obszarze równej ochrony prawa.”

Prawo precedensu

W USA, podobnie jak w innych krajach anglosaskich obowiązuje „common law” – czyli „prawo wspólne”, pol. „prawo precedensowe” – precedens de jure reguluje całokształt systemu prawnego w USA. De jure oznacza oprócz faktycznego wpływu na prawodastwo, wyroki cechuje ponadto przymiot prawnego związania. Oznacza to, że sąd orzekający w sprawach późniejszych ma prawny obowiązek przestrzegania wyroków sądowych wydanych w sprawach poprzednich! To oznacza, że także ten wyrok pozwoli na wprowadzenie jednolitego prawodastwa w zakresie posiadania broni w USA.

Może wam się nie wydaje ale w USA nie mają łatwo z tą bronią.

I w porównaniu z USA jesteśmy do pewnego stopnia (stosując terminologie obecnego obozu władzy)  „zieloną wyspą”. Prawo dotyczące posiadania broni potrafi wpędzić przestrzegającego prawa, spokojnego posiadacza broni za kraty. Teoretycznie mamy 2 poprawkę i każdy może posiadać broń:

SecondAmendentoftheUnitedStatesConstitution

„A well regulated militia, being necessary to the security of a free state, the right of the people to keep and bear arms, shall not be infringed”. Czyli: „Dobrze zorganizowana milicja będąca niezbędną dla bezpieczeństwa wolnego państwa, prawo obywateli do posiadania i noszenia broni nie mogą być naruszone”

Terefere.  W prawdziwym świecie wygląda to tak:

  • Niektóre stany wymagają licencji lub zgody na posiadanie broni
  • Niektóre stany wymagają rejestracji posiadanej broni na policji lub w urządzie.
  • Wszystkie stany pozwalają na noszenie broni w ukryciu „concealed carry” jednak w niektórych wymaga to osobnej (płatnej) zgody, a gdzieniegdzie nie.
  • Wiele stanów pozwala na noszenie broni (zgodnie z literalnym brzmieniem 2 poprawki do konstytucji) w sposób jawny czyli posiadanie jej przy sobie w samochodzie lub na sobie, dodatkowo regulując to wymogami – może być załadowana lub nie, policjant może sprawdzić lub nie itp itd.
  • Niektóre Stany dopuszczają osobne regulacje w zakresie posiadanej broni palnej w danym stanie. Czyli lokalne społeczności (np hrabstwa, miejscowości) mogą samodzielnie regulować sobie kwestie posiadania broni, czasami w sposób bardziej restrykcyjny niż na terenie całego stanu
  • Niektóre stany wprowadziły dodatkowe restrykcje w zakresie broni zwanej inaczej „assault weapons”, albo w zakresie pojemności magazynków. Czy inne durne pomysły np aby broń nie miała składanej/ regulowanej kolby.
  • Istnieje cała kategoria broni „NFA” zabronionej na poziomie federalnym w efekcie National Firearms Act z roku 1934 oraz Firearm Owners Protection Act z roku 1986. Regulacje i ograniczenia obejmują broń samoczynna, broń (strzelby / karabinki) z krótkimi lufami.

Nieźle nie? Spytacie co się stanie gdy ktoś, przestrzega przepisów dotyczących danego hrabstwa lub stanu, wybierze się do innego stanu na zawody strzeleckie. Niektóre stany wprowadziły prawo tzw „peaceable journey” czyli „spokojnego przejazdu” co pozwala na uniknięcie oskarżeń o złamanie prawa jeśli tylko przejeżdża się przez teren danego stanu i posiada broń w sposób odmienny od lokalnego prawa.

ta mapka pokazuje że w USA jest różnie.

teoretycznie każdy może wejść sobie do sklepu i kupić pistolet czy karabin, ale w praktyce nawet samo posiadanie broni jest wymagające, a bardzo łatwo można popełnić przestępstwo, nawet o tym nie wiedząc. I nie mówimy tutaj o wymyślonej teoretycznej możliwości. Co roku setki ludzi na terenie USA jest zatrzymywanych i stawiane są im zarzuty popełnienia przestępstwa (felony), wykroczenia (misdemeanor) lub innego naruszenia prawa (infractions lub inaczej violations). W wypadku 2 pierwszych często kończy się to zatrzymaniem i potencjalnym skazaniem na kare więzienia.

Galeria poniżej przedstawia różnice w zakresie ogólnych praw dotyczących broni palnej pomiędzy stanami. Gdyby do tego dodać różnice w samych stanach mielibyśmy bardzo ciekawą mozajkę.

Geje i lesbijki bardzo pomogli strzelectwu w USA.

Ponieważ na gruncie prawa precedensu wyrok Sądu Najwyższego z 26 czerwca 2015 roku dotyczący małżeństw jednej płci, pozwoli w przyszłości na wprowadzenie jednoznacznej, jasnej, jednolitej regulacji dla posiadaczy broni na terenie całych Stanów Zjednoczonych. Teoretycznie mogłoby oznaczać to także generalne ograniczenie prawa do posiadania, ale patrząc na te mapki – prawo do posiadania broni w USA może co najwyżej zostać uproszczone na korzyść strzelców.

ps. ilustracje z mapką USA wrednie pożyczyłem ze strony  http://www.gunlaws101.com/

43
Dodaj komentarz

avatar
38 Wątki komentarzy
5 Odpowiedzi w wątku
0 Followers
 
Najpopularniejsze komentarze
Najgorętsze komentarze
7 Autorzy komentarzy
voytekgośćpaulzukRafał KawalecVadim Pacajev Ostatni autorzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Vadim Pacajev
Gość

Piszesz kolego Macieju – „Z tego co kojarzę środowisko strzelców w Polsce stoi jednoznacznie na straży tradycyjnych wartości rodzinnych i stanowczo przeciwstawia się małżeństwom jednopłciowym i posiada wyrobione zdanie na ten temat zbliżony do opinii przeciętnego Polaka na temat molestowania dzieci przez księża.” Otóż przepraszam, ale muszę Cię niestety wyprowadzić z błędu. Gwoli wyjaśnienia – zaliczam siebie do środowiska strzelców (jestem czynnym zawodnikiem z licencją, patentem, pozwoleniem, bronią do celów różnorakich i wszystkim co z tym związane, a więc chyba mam do tego podstawy ). Otóż kolego ja na ten przykład NIE stoję na straży wartości rodzinnych i nie sprzeciwiam… Czytaj więcej »

power
Gość
power

Vadim absolutnie zgadzam się z Tobą i mam zbliżone poglądy. Jednak patrząc na komentarze wielu kolegów strzelców na ich i moim facebookowym profilu (od rasistowskich po umiarkowanie negatywne) w odniesieniu do wyroku Supreme Court, stwierdzam że większość tych których znam jednak woli „tradycyjne wartości”

Vadim Pacajev
Gość

W takim razie przepraszam i cieszę się , że nie jestem w swoich wywrotowych i oczywiście antypolskich poglądach sam 🙂 . Ostatnio odnoszę wrażenie że jeśli ktoś posiada broń to musi być narodowcem i koniecznie praktykującym katolikiem, a pokazanie się na strzelnicy w koszulce bez patriotycznych motywów jest passe.
Pozdrawiam
Vadim

Tomasz Gorzenski
Gość
Tomasz Gorzenski

Odnosisz złe wrażenie. Może to kwestia przewrażliwienia? Ile można ciągle o tym samym?

Vadim Pacajev
Gość

Bardzo bym chciał żeby to było tylko moje przewrażliwienie, bardzo…

gość
Gość
gość

Zajrzyj sobie na stronę (blog?) obecnego prezesa ROMB-u to zobaczysz skąd to przeświadczenie. I nie jest to zwykłe przewrażliwienie. Radykalna ideologia aż wylewa się z tych wpisów.
„Polacy bezbronni! Kto powstrzyma najeźdźcę”, „Walczyć o broń!”, „Socjalizm, komunizm!!!”, „Na kogo głosować?! Kto jest zdrajcą, a kto patriotą za dostępem do broni dla wszystkich” i tym podobne.

Rafał Kawalec
Gość
Rafał Kawalec

Maćku, dwie uwagi. 1. Assault Weapon to nie to samo co samopowtarzalna (osobiście nie czepiam się słowa „półautomat”, gdyż w przeciwieństwie do wielu doktrynerów uznaję istnienie języka potocznego). Assault Weapon to w ogóle jakiś prawny łamaniec, bo gdzieniegdzie potrafili się przyczepić AK z zaślepioną rurą gazową, którego należało przeładować za każdym strzałem, ale zostawiali w spokoju samopowtarzalne sztucery myśliwskie. Definiują to jako „broń posiadająca usprawnienia typu wojskowego” czy jakoś tak. Znaczy wygląda groźnie, to musi być „assault weapon” 2. Owszem, część środowiska to głęboko wierzący, których taki wyrok osobiście obraża. I oni wyrazili swoje oburzenie. Ale inni jak ja, w… Czytaj więcej »

paulzuk
Gość
paulzuk

Raz, już wiadomo, że nie pomógł i nie pomoże, bo odniesienie preferencji seksualnej do prawa do obrony i respektowania licencji ukrytego przenoszenia broni (CHL, CCW) przez różne stany zostało jednoznacznie odrzucone przez czynniki prawne. Nie zarzucam ci złej woli przy pisaniu tekstu, po prostu dużo było hałasu na ten temat zaraz po, ale już zostało wyjaśnione. Biorąc pod uwage rożnice gatunkową nie działa tu „precedens”. Dwa, sąd zaszkodził zmieniając de facto definicję „marriage” (malżeństwo) z, jak w 2008r. mówił sam Barrack Hussein Obama „związku jednego mężczyzny i jednej kobiety” na „free for all” (wolną amerykankę). Już pojawiły sie żądania poligamistów… Czytaj więcej »

voytek
Gość
voytek

ciekawy artykul i komentarze ale artykul powiela wiadomosci wziete z ksiezyca a najbardziej idiotycznym jest teza, ze problemy zwiazane z legalizacja zwiazko partnerskich homoseksualnych moga zalatwic jakies spraway zwiazane z posiadaniem broni. To jest olbrzymi temat, ktory wymaga podzialu na wiele grup problemowych i moze w najblizszym czasie cos na ten temat napisze jak jest w miejscu gdzie mnieszkam. Na razie to jedno. Gdy zaczynasz sie starc o zezwolenie na posiadanie broni jedna z podstawowych rzeczy jakie musisz przyjac do wiadomoci jest to, ze bedziesz w posiadaniu srodkow, ktore beda wymagaly decyzji czy dzialajac w obronie wlasniej czy rodziny zdecydujesz… Czytaj więcej »

trackback

tadalafil http://cialisonl.com/

Lovely forum posts. Many thanks.

trackback

essay for me http://gsgfsdgfdhjhjhj.com/

Incredible many of helpful information!

trackback

cialis generic http://cialisees.com/

Awesome facts. Cheers.

trackback

cialis tablets http://cialisky.com/

With thanks, A lot of tips!

trackback

canadian cialis http://cialisiv.com/

Nicely put, Cheers!

trackback

tadalafilo http://kawanboni.com/

Good info, With thanks.

trackback

canadian prescriptions online http://cialisonla.com/

You actually suggested it wonderfully!

trackback

canadian pharmacies that are legit http://cialisonli.com/

You’ve made your point!

trackback

pharmacy canada http://feicredicog.strikingly.com/

You expressed it perfectly!

trackback

canadian pharmacy uk delivery http://elirrineck.strikingly.com/

Fine write ups. Appreciate it.

trackback

canadian pharmacys http://marafon.edinarcoin.com/slider/how-do-i-know-if-i-am-having-a-basic-nature-attack/

Seriously all kinds of great material!

trackback

5 mg viagra coupon printable http://wanroca.strikingly.com/

This is nicely put! !

trackback

Buy viagra online http://jobtjocol.strikingly.com/

Nicely put. Cheers.

trackback

buy cialis online http://cialisvi.com/

Thank you, Wonderful information.

trackback

Viagra vs viagra vs levitra http://viagraessale.com/

You suggested this very well.

trackback

canadian drug store http://www.buylevitraa.com/

Very good forum posts. Thanks a lot.

trackback

Google

Usually posts some quite exciting stuff like this. If you’re new to this site.

trackback

canadian pharmacy meds http://www.viagravonline.com/

Nicely put. Cheers.

trackback

canada drug http://www.buylevitraa.com/

Thanks, I enjoy it!

trackback

canadian online pharmacies http://www.viagravipsale.com/

You actually said this perfectly!

trackback

online pharmacy http://www.viagraessale.com/

Thanks a lot. Great information.

trackback

canada drug http://www.viagrayosale.com/

You actually revealed that well.

trackback

Northwest Pharmacy http://www.viagravonline.com/

Incredible plenty of superb facts!

trackback

canadian government approved pharmacies http://canadianpharmacyes.com/

Nicely put, Thank you!

trackback

viagra canada http://canadianpharmacyonl.com/

Truly plenty of superb tips!

trackback

canada online pharmacy http://canadianorderpharmacy.com/

Nicely put, Appreciate it!

trackback

canada drug http://canadiantousapharmacy.com/

Regards, I appreciate it.

trackback

canada online pharmacy http://ukcanadianpharmacy.com/

Truly many of valuable material!

trackback

canada drugs http://babecolate.com/

Thanks a lot! Helpful information.

trackback

northwestpharmacy http://babecolate.com/

You actually stated it exceptionally well.

trackback

cialis canadian pharmacy http://canadianpharmacyes.com/

Fantastic content, Regards.

trackback

online pharmacies http://withoutadoctor.viagraiy.com/

Great postings. Thanks.

trackback

Canadian Pharmacies Shipping to USA https://canadianpharmacyonli.com/order-amoxil-online-en.html

You said it fantastically!

trackback

canada drugs online https://viagravonline.com/

You said it adequately..