Share

Co tam Panie w Ameryce? Odcinek I

Szanowni goście Gunbloga, poniższym wpisem witam się z Wami i liczę na długą i owocną relację autor-czytelnicy.

Do rzeczy.

„Co tam Panie w Ameryce” to nieregularny cykl publicystyczny mojego pomysłu i wykonania. Będę prezentował wybrane ciekawostki kulturalno-polityczno-społeczne z USA związane, czasem luźno a czasem ściśle z tematem Gunbloga – świat cywilnych posiadaczy broni palnej jest zorientowany na USA, tam rodzą się trendy i nisze, tam najczęściej dochodzi do zdarzeń niepożądanych z użyciem broni, tam toczy się realna debata o dostępnie do broni. Będzie subiektywnie i czasem złośliwie.

1. W USA narodziła się nowa gwiazda muzyki. Pan Childish Gambino opublikował na YouTube teledysk, w którym półnagi tańczy na dachach samochodów i w przerwach od mruczenia „yeah yeah yeah” śpiewa/rapuje, że chciałby się bawić i mieć pieniądze ale średnio mu wychodzi bo w jego okolicy jest dużo broni więc on też broń nosi – nie do obrony przed bandytami tylko Policją, która poluje na niewinnych czarnych. W tle tanecznych wygibasów dostrzec można sceny przemocy. Media głównego nurtu uznały ten grafomański popis za głos pokolenia w debacie o dostępie do broni – i to nie jest żart. Jakie pokolenie, taki głos – niestety słyszalny (już 48 mln wyświetleń na samym YT). Tekst i interpretacje znajdziecie tutaj, ale osobiście odradzam wgryzanie się: https://genius.com/Childish-gambino-this-is-america-lyrics

2. Eric Swalwell kongresmen Partii Demokratycznej nieudolnie próbuje złapać kilka punktów procentowych poparcia dzięki propozycji siłowego odbierania „broni szturmowej” legalnym posiadaczom. Pomysł kongresmena zawiera kij i marchewkę – rząd miałby przeprowadzić akcję wykupu „broni szturmowej” płacąc DO 1000$ za sztukę a  obywatele, którzy nie skorzystali z tej jakże hojnej oferty, mieliby zostać rozbrojeni siłą, osądzeni i zapewne osadzeni w którymś z prywatnych amerykańskich zakładów penitencjarnych gdzie szerzy się głód i choroby zakaźne. Panie Ericu – Partia Republikańska wisi Panu bardzo drogie whisky za sabotaż własnej partii, która oficjalnie odżegnuje się od konfiskat i rozwiązań siłowych. Demokraci dobrze wiedzą jak Amerykanie kochają takie hasła.

P.S. Wciąż nie wiadomo co to jest „broń szturmowa”.

https://www.nbcnews.com/politics/congress/dem-congressman-force-gun-owners-sell-assault-weapons-n871066

3. Producent amunicji – firma Hornady zapowiedziała zaprzestanie sprzedaży swoich produktów służbom podległym gubernatorowi stanu Nowy Jork. Pan Andrew Cuomo (Demokrata) próbuje przekonać/zmusić instytucje finansowe, których w NY nie brakuje do zaprzestania wspierania biznesów związanych z bronią palną chociaż nie ma do tego żadnych środków prawnych. Jak widać nadużywanie władzy to nie jest Polska domena. Hornady dzięki swojej decyzji i mocnemu oświadczeniu w tej sprawie zdobyło błyskawicznie setki tysięcy lajków na Facebooku a w dłuższej perspektywie zapewne serca i portfele wielu amerykańskich posiadaczy broni.

Hornady refuses to sell ammo to NY agencies after Cuomo gun initiative

4. W zeszły weekend odbył się kongres NRA – National Rifle Association czyli największej w USA organizacji zrzeszającej miłośników broni palnej. Było sporo kwiecistych przemówień (a nawet modlitw!) w obronie drugiej poprawki, podjęto też ważną decyzję – Olivier North został mianowany „Prezydentem NRA”. Decyzja jest kontrowersyjna – North jest człowiekiem bezpośrednio zamieszanym w jeden z największych skandali amerykańskiej polityki z czasów zimnej wojny – aferę Iran-Contras, która polegała na niczym innym jak na nielegalnej sprzedaży broni. North uważany jest za zasłużonego aktywistę w walce o prawa posiadaczy broni, ale nominacja człowieka z taką przeszłością z pewnością będzie wykorzystana przez przeciwników NRA. Oj, głupi to ruch.

https://www.nytimes.com/2018/05/07/us/oliver-north-nra-president.html 

Na dzisiaj tyle. W komentarzach śmiało podrzucajcie propozycje tematów. Gunblog jest dla czytelników, nie odwrotnie.