Share
Poszukiwania VISa!

Poszukiwania VISa!

    Sprawa jest nietypowa i niezwykle ciekawa. Pan Ryszard Klich, człowiek niezwykle zainteresowany historią VISa, podjął się syzyfowego zadania znalezienia jednego, konkretnego egzemplarza tego legendarnego pistoletu. Zadanie karkołomne i niemal niemożliwe do realizacji, podobnie jak znalezienie miejsca pobytu 1500 sztuk VISów, czego już Pan Ryszard zdołał dokonać.

    Poszukiwana broń ma niezwykłą historię o której możecie przeczytać poniżej w notce przytoczonej z Facebooka. Pojawiły się opinie, że ta publiczna metoda poszukiwań jest błędem. Jeśli pistolet się znajdzie to znajomość jego pochodzenia zwiększy wartość eksponatu. Nie ukrywam, że też tak pomyślałem. Jednak doszedłem do wniosku, iż kupując taki fant czułbym się złodziejem. Okradłbym przecież prawowitego właściciela, który otrzymał tą broń za swe zasługi. Tak samo traktowałbym każdego jej kupca.

    Szansa na znalezienie tego konkretnego pistoletu jest niemal zerowa, jednak może ktoś z Was zobaczy go w zbiorach jakiegoś prowincjonalnego muzeum? Zauważy na jakiejś przypadkowej aukcji czy stronie internetowej. Niech wtedy będzie tak uprzejmy i da znać Panu Ryszardowi. Nie szuka On go dla siebie, lecz chce zwrócić prawowitemu właścicielowi lub chociaż dać Mu szansę poznania losów pistoletu. Zróbmy to dla Warszawskiego Powstańca, chyba zasłużył na to jak nikt.

„Szanowni Koledzy proszę o pomoc w moich poszukiwaniach .
Poszukuję pistoletu VIS wz 35 nr 6061 złożony przez Niemców jeszcze bez oznaczenia alfabetycznego( tzn. A,B,C, ) Pistolet ten został zabrany w 1958 r. przez SB we Wrocławiu Panu Andrzejowi Dobrowolskiemu. Pistolet ten ma bardzo ciekawą historię w czasie Powstania Warszawskiego za zdobycie MG 43 z kolegą dostał w nagrodę tego VISa . W czasie Powstania Warszawskiego miał 15 lat i był łącznikiem w kompani kapitana ZDANAreduta Bankowa . Po kapitulacji wyniósł tego VISa zawiniętego w szmaty i ukrytego w cukrze .Andrzej Dobrowolski jest uznanym i cenionym kolekcjonerem broni palnej Jest członkiem Wrocławskiego Bractwa Kurkowego , Stowarzyszenia Miłośników Dawnej Bronii i Barwy . VIS wz 35 nr 6061 był jego pierwszym eksponatem. Andrzej Dobrowolski ma dzisiaj 90 lat. Gdyby odzyskał tego VISa to w spadku przekaże go do muzeum Powstania Warszawskiego z jego fascynującą historią. Ma wielki sentyment do tego VISa . Piszę swoją prośbę do szanownych Kolegów ,żeby w razie odnalezienia tego VISa zrobić wielką niespodziankę dla mojego przyjaciela Andrzeja Dobrowolskiego. Liczę na odzew braci kolekcjonerów .
Pozdrawiam
Ryszard Klich
tel. 601 473 001
email: osadnicywojskowi@o2.p”