Share

Program „Strzelnica w Powiecie” staje się ciałem.

Michał Dworczyk – Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (w przeszłości wiceminister Obrony Narodowej) a prywatnie strzelec i kolekcjoner poinformował na swoim facebookowym profilu o otwarciu pierwszej strzelnicy wybudowanej w ramach programu znanego jako „Strzelnica w Powiecie”. Sporych rozmiarów obiekt powstał w powiecie jarosławskim, woj. Podkarpackie.

BUM! i stało się 🙂 Wczoraj w powiecie jarosławskim otworzyliśmy zbudowaną w ramach pilotażu programu "STRZELNICA W…

Opublikowany przez Michał Dworczyk 8 maja 2018

 

Niestety – o samym programie wciąż wiemy niewiele. Brakuje rozporządzenia Ministra Obrony, które określiłoby tryb składania wniosków o dofinansowanie budowy/rewitalizacji strzelnic przez samorządy, brakuje „mapy potrzeb strzeleckich” czyli określenia gdzie takie obiekty są potrzebne najbardziej – ma być to podobno związane z dyslokacją jednostek Wojsk Obrony Terytorialnej, brakuje harmonogramu całego projektu czy wreszcie brakuje konkretów o warunkach korzystania z obiektu przez cywilów (pracuje nad pozyskaniem takiej informacji).

Co wiemy?

  1. Na realizację programu przeznaczono w 2018 roku 40 mln zł – przy koszcie budowy pilotażowej strzelnicy określanym na 2 mln złotych nie rokuje zabójczego tempa pokrycia Polski siecią strzelnic. Nie powinniśmy jednak narzekać, to nie jest mała kwota biorąc pod uwagę obiektywnie niewielką popularność strzelectwa w Polsce.
  2. MON dofinansowuje budowę obiektów a formalnie pozostają one w rękach samorządów – co z racji osobistych doświadczeń uważam za pomysł średni – łatwo sobie wyobrazić, że terroryzowany przez wielbicieli absolutnej ciszy burmistrz zamyka obiekt przed wyborami samorządowymi, mam nadzieje, że w rozporządzeniu Ministra Obrony pojawią się odpowiednie „bezpieczniki”.
  3. Obiekty mają być zarządzane przez stowarzyszenia – to świetna informacja, nikt nie zadba o strzelnice tak jak pozytywnie zakręceni członkowie klubów i stowarzyszeń strzeleckich/obronnych.
  4. 20% strzelań ma być realizowane przez WOT a 80% przez cywili – znakomita dla cywili proporcja.
  5. MON pokryje nawet 80% kosztów budowy – wielkie brawa, to wsparcie jest realne a nie symboliczne.

Panie Ministrze – fajnie, że ta strzelnica powstała ale proszę jeszcze nie ogłaszać sukcesu  a rozwiać wątpliwości i dokończyć program. Zapisze się Pan wtedy w historii polskiego strzelectwa. 

P.S. W nieco prześmiewczym materiale telewizji TVN można zobaczyć wielkość obiektu.

https://www.tvn24.pl/wideo/z-anteny/otwarcie-z-pompa-pierwsza-strzelnica-z-rzadowego-programu-gotowa,1731944.html?playlist_id=25564